Достапни линкови

Грција - зголемени даноци и намалени плати за намалување на дефицитот


Atina 11 May
Преговорите меѓу Грција, Европската Унија и Меѓународниот Монетарен Фонд позитивно завршија со отворен пат за продолжување на финансиската помош на оваа земја, соопшти денеска грчкото министесртво за финансии.
Новите мерки подразбираат зголемување на даноците, намалување на бројот на функционерите и администрацијата, како и намалување на платите со цел да се намали буџетскиот дефицит на Грција.
XS
SM
MD
LG