Достапни линкови

ОН не гарантираат дека Иран не работи на нуклеарно оружје


Нуклеарната централа Бушер во Иран
Шефот на меѓународната агенција за атомска енергија при ОН Јукија Амано изјави дека тој не може да гарантира дека Иран не се обидува да конструира нуклеарно оружје. Амано на 35 членки на агенцијата им соопшти дека Техеран одбива да соработува со нив во истрагата за нивната нуклеарна програма. ОН воведоа санкции за Иран поради одбивањето да прекинат со збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG