Достапни линкови

Бахреин - солзавец и гумени куршуми за демонстрантите


Полицијата во Бахреин со солзавец и гумени куршуми изутрината се обиде да ги растури три дневните демонстрации во центарот на Манама. При тоа, најмалку 4 лица беа убиени, а 150 биле ранети.
Од почетокот на анти владините протести во Бахреин загинаа најмалку 6 лица.
Демонстрантите побараа политичките реформи во кралството Персискиот залив, каде што сунитската династија владее со мнозинството шиитско население. Протестите во Бахреин се дел од бранот политички немири во арапскиот свет.
XS
SM
MD
LG