Достапни линкови

Обама повика на мирен одговор на протестите на Блискиот исток


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека владите на Блискиот исток треба да ја признаат желбата на нивниот народ за промени и да им обезбедат мирен пат до подобрите можности. Според него јасно е дека младите генерации повикуваат на поголема слобода на Блискиот исток. Обама изрази загриженост за стабилноста на регионот, поради ширењето на протестите во Иран, Бахреин и Јемен. Тој повика на ненасилен одговор на протестите.
XS
SM
MD
LG