Достапни линкови

МВР бара Фејсбук да ги затвори групите за објектот на Кале


Единицата за борба против компјутерски криминал при МВР побарала од администраторите на социјалната мрежа Фејсбук да бидат затворени групите и странците за и против изградбата на музејот-црква на Кале, бидејќи шират омраза и предизвикуваат верска и етничка нетрпеливост. МВР побарала и податоци за лицата кои ги креирале тие групи и страници. Министерството побара посетителите на социјалните мрежи да прекинат со говорот на омраза и повиците за насилство, бидејќи против нив ќе бидат преземени мерки.
XS
SM
MD
LG