Достапни линкови

Иранските безбедносни сили употребиле солзавец на протестите


Протестите во Техеран
Иранските безбедносни сили денеска употребиле солзавец за да ги растераат демонстрантите од неколку локации во Техеран, според сведоците на настанот. Стотици иранци излегоа на протести по повикот на опозицијата за подршка на случувањата во Египет и Тунис. Протестите беа забранети од властите.
Судири меѓу демонстрантите и полицијата имало и во близина на плоштадот Енгхелаб во центарот на Техеран. Сведоциите соопштија дека полицијата употребила солзавец и на маршот кон плоштадот Азади.
XS
SM
MD
LG