Достапни линкови

Самоубиствен бомбашки напад во Ирак-25 загинати


Џамијата по бомбашките напади во 2006 година
Најмалку 25 луѓе загинале и речиси исто толку се повредени при самоубиствен бомбашки напад во Ирак. Мета на нападот биле група на шиитски свештеници во градот Самара. Полицијата соопшти дека бомбашот самоубиец го активирал експлозивот меѓу толпа шиитски свештеници пред џамијата Ал Аскари.
Бомбашките напади на џамијата во 2006 година предизвика бран на насилство меѓу шиитите и сунитите во Ирак.
XS
SM
MD
LG