Достапни линкови

Египетската војска ќе преземе мерки за заштита на луѓето


Протестите во Каиро
Египетската војска на националната телевизија соопшти дека ќе преземе мерки за заштита на луѓето за време на протестите и дека ги подржува легитимните барања на луѓето. Се уште не се знае какви точно мерќи ќе бидат спроведени. Претходно на телевизијата ББЦ премиерот Ахмед Шафик изјави дека претседателот Хосни Мубарак можеби ќе се повлече од функцијата и дека ситуацијата ќе биде наскоро јасна.
На плоштадот Тахрир во Каиро седуманесети ден по ред траат протестите за оставка на претседателот Хосни Мубарак. Некои од демонстрантите камприраат и пред зградата на Парламентот.
XS
SM
MD
LG