Достапни линкови

За ВМРО ДПМНЕ 25,4, за СДСМ 15,18


Владејачката ВМРО-ДПМНЕ води пред опозицискиот СДСМ со 9,6 проценти предност, покажува новата анкета на „Дневник“ направена на крајот од јануари. Соодносот меѓу овие две партии е 1,6 спрема еден. Во албанскиот политички блок, ДУИ има повеќе од двојна предност пред ДПА. Партијата на Ахмети има 8,4, а на Тачи - 3,6 отсто поддршка.
Мнозинството граѓани сметаат дека Владата не е способна да се справува со проблемите со кои се соочува Македонија и дека не може да и се верува, но и покрај тоа, на конкретни прашања, повеќе мислат дека влада на ВМРО-ДПМНЕ подобро би се справила со проблемите од влада на СДСМ.
XS
SM
MD
LG