Достапни линкови

Бан Ки Мун бара искрен дијалог за името


,,Спорот за името е долготраен и негативно влијание врз билатералните односи и секако врз целиот регион. Затоа ова прашање треба да се реши што е можно поскоро,,. Ова, како што јавува Дојче Веле, го изјавил генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун по состанокот во Берлин со германскиот сојузен претседател Кристијан Вулф. Тој додаде дека уште еднаш ќе разговара и ќе го охрабри неговиот личен застапник Нимиц, но и засегнатите страни Македонија и Грција искрено да се вклучат во дијалогот.
XS
SM
MD
LG