Достапни линкови

Русија бара меѓународната заедница да не се меша во Египет


Насилство на протестите во Египет
Русија денеска предупреди на мешањето од страна во внатрешните работи на Египет, бидејќи политички сили на земјата треба сами да најдат начин за спречување на насилните протести.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека не е корисно некој од надвор да му поставува ултиматуми на Египет.
Пет земји-членки на ЕУ, меѓу кои Британија, Франција, Германија и Италија и Шпанија повикаа на транзиција на политиката за смирување на протестите во Египет.
XS
SM
MD
LG