Достапни линкови

Османи-не треба да се прејудицира причината за абортусот на притвореничката


Министерот за здравство Бујар Османи
Министерот за здравство Бујар Османи изјави денеска дека не може да ги коментира одлуките на судот дали притвореничката за случајот Пајажина, која имаше спонтан абортус требало да биде во домашен притвор или во истражното оделение. Министерот смета дека не треба да се прејудицира причината за аборусот и тоа треба точно да се утврди. Според Османи за министерството е важно дека здравствените работници навреме презеле се што е неопходно. Притворената заедно со другите уапсени за случајот со фирмите на Перо Наков се во притвор 40 тина дена.
XS
SM
MD
LG