Достапни линкови

Минатата година најсмртоносна за цивилите во Авганистан


Авганистанската организација за човекови права Рајтс Монитор соопшти денеска дека 2010 била најсмртоносна година за обичните авганистанци од почетокот на странската инвазија предводена од Соедиените држави пред околу една деценија. Притоа се прецизира дека лани загинале околу 2 400 цивили и оти најодговорни за тоа биле талибанците. Сојузничките и авганситанските сили биле одговорни за нешто над триесет насто од случаите во кои гинеле цивили.
XS
SM
MD
LG