Достапни линкови

Салехи нов министер за надворешни работи на Иран


Али Акбар Салехи
Иранскиот Парламент денеска официјално го подржа именувањето на нуклеарниот шеф Али Акбар Салехи за министер за надворешни работи на земјата. Кандидатурата на Салехи беше подржана од 146 законодавци. Салехи пред гласањето изјави дека спорот со меѓународната заедница за нуклеарната програма на Техеран е едно од најважните прашања во надворешната политика.
XS
SM
MD
LG