Достапни линкови

Салехи нов министер за надворешни работи на Иран?


Али Акбар Салехи
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го повика Парламентот да ја прифати номинацијата на шефот за атомска енергија Али Акбар Салехи за функцијата министер за надворешни работи. Салехи е креторот на надворешната политика на земјата, откако Ахмадинеџад во декемрви го отпушти Манучер Мотаки.
Иранската нуклеарна програма е едно од најважните прашања во надворешната политика на земјата, бидејќи светските сили го обвинуваат Техеран дека се обидува да произведе нуклеарно опужје.
XS
SM
MD
LG