Достапни линкови

Поранешен украински министер доби политички азил во Чешка


Бохдан Данилишин
Чешките власти го одобриле барањето за политички азил на поранешниот украински министер за економија Бохдан Данилишин, соопшти украинскиот сервис на Радио Слободна Европа.
Данилишин беше уапсен од чешката полиција во близина на украинската амбасада во Прага во октомври. Тој во иминативе месеци беше во притвор, но сега прашкиот судот мора да издаде налог за негово ослободување.
XS
SM
MD
LG