Достапни линкови

Литванското претседателство ги претстави приоритетите со ОБСЕ


Аудрониус Азубалис
Литванскиот министер за надворешни работи Аудрониус Азубалис денеска ги објави приоритетите за време на литванското претседавање со ОБСЕ. Прв предизвик за новото претседателство е да се спречи затворањето на канцеларијата на организацијата во Белорусија.
Азубалис го повика Минск да ја преиспита одлуката и побара да бидат исполнети Копенхагенските критериуми и стандарди. Белорусија на 31 декември одби да го продолжи мандатот на канцеларијата на ОБСЕ, бидејќи организацијата го обвини претседателот Александар Лукашенко за измама на изборите на 19 декември.
XS
SM
MD
LG