Достапни линкови

Туркменистан ќе го зголеми извозот на гас во Европа


Меѓународен саем за гас и нафта во Туркменистан
Туркменистан ќе ги интензивира напорите за поголемо снабдување на гас на земјите од Европа, се вели во соопштението на претседателот Гурбангули Бердимухамедов до министерството за надворешни работи во земјата по повод најавената посета за овој викенд на претедседателот на Европската комија, Хозе Мануел Барсо.
Според Бердимухамедов приоритет за земјата во 2011 година ќе биде изградбата на фабрики за производство на природен гас, кои би можеле да се транспортираат со големи танкери.
XS
SM
MD
LG