Достапни линкови

Средба Џинтао - Гејтс во Пекинг


Роберт Гејтс - Ху Џинтао во Пекинг 11.01.11
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, по разговорите со кинескиот претседател Ху Џинтао во Пекинг, изјави дека Северна Кореја е директна закана за Соединетите Држави и оти таа земја за 5 години ќе има интер-континентални балистички проектили. Џинтао, кој во наредната недела во Вашингтон ќе има средба со претседателот Барак Обама, посетата на Гејтс ја оцени како чекор кон подобрување на меѓусебната соработка, особено во одбраната.
XS
SM
MD
LG