Достапни линкови

Карзаи одобри истрага за септемвриските избори


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја одобри денеска одлуката на специјалниот трибунал да ги испита обвинувањата за измама на септемвриските парламентарни избори. Врховниот суд соопшти дека ќе состави комисија од 5 експерти кои неделава ќе почнат со работа. Новиот авганистански Парламент треба да биде инагуриран на 20 јануари. Во меѓувреме голем дел од кандидатите кои изгубиле протестират против официјалните резулатати.
XS
SM
MD
LG