Достапни линкови

Викиликс: Воен договор на Таџикистан и САД


Таџикистан се согласил да прифати изградба на амриканска воена воздухопловна база на своја територија за да помогне во борбата во Авганистан , но и за добие економска помош од САД. Ова го покажуваат американски дипломатски документи од февруари годинава, објавени на интернет страницата Викиликс. Во документот се наведува дека Таџикистан е многу важна транзитна рута за доставување товар до сојузничките сили во Авганистан, но се наведува дека економската помош ќе биде условена со поголема борба против корупција.
Таџикистанските власти не сакаат да го коментират документот.
XS
SM
MD
LG