Достапни линкови

Дел од Русија без струја поради снегот


Руските власти соопштија дека повеќе од 100 илјади луѓе останале без снабдување со електрична енергија поради силниот ветер и големите снежни наноси. Во соопштението се вели дека поради тежината на снегот скинати се голем број на кабли па без струја останале 333 населби односно 40 илјади домаќинства. Министертвото за вонредни состојби упати критика до локалните власти што навремено не ги исекле гранките околу електричната мрежа кои ги скинале каблите.
XS
SM
MD
LG