Достапни линкови

Инцко: БиХ ќе добие кандидатски статус за 4/5 години


Специјалниот претставник на ЕУ во БиХ, Валентин Инцко денеска изјави дека земјата ќе добие кандидатски статус за четири до пет години. Тој додаде дека е време БиХ да продолжи по европскиот пат. Инцко посочи дека одлуката за укинување на визниот режим за БиХ ја потврди определеноста на европската заедница за граѓаните на земјата и покажа дека реформите можат да успеат кога политичките лидери ќе се фокусираат на нив.
XS
SM
MD
LG