Достапни линкови

Обама до Г -20 со порака за заедничко глобално заздравување


Американскиот претседател Барак Обама ги повика светските лидери на самитот на Групата 20 во Јужна Кореја да ги остават настрана разликите и да работат заедно за да го забрзаат глобалното економско заздравување.
Во фокусот на самитот се споровите околу курсните политики и владините дефицити.
САД и Европската Унија ја обвинуваат Кина дека ја држи својата валута на вештачки ниско ново, со цел извозот да и биде поевтин. Кина и други земји пак ги критикуваа САД за одлуката на американската централна банка да се внесе уште една 600 милијарди долари во американската економија.
XS
SM
MD
LG