Достапни линкови

Годишнина од окупирањето на амбасадата на САД во Техеран


Во Иран денеска се одбележува 31 годишнина од окупирањето на американската амбасада во Техеран. Илјадници ирачани протестираат пред поранешната американска амбасада извикувајќи антиамерикански слогани и носејќи слики со врховниот лидер ајатолахот Али Хаменеи. На денешен ден исламски студенти во Техеран ја окупираа амбасадата и 444 дена држеа како заложници 52 службеници, барајќи да им биде испорачан шахот Реза Пахлави, кој во тоа време се наоѓаше во болница во Каиро. Од тогаш Иран и САД немаат дипломатски односи.
XS
SM
MD
LG