Достапни линкови

Русија во спор со Јапонија за островите во Северен Пацифик


Русија не го прифати предупредувањето од Јапонија лидерите на земјата повеќе да не ги посетуваат спорните острови во Северен Пацифик, за кои и двете земји тврдат дека се во нивна сопственост. Рускиот претседател Дмитри Медведев во понеделникот посети еден од островите. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека лидерот на земјата не прифаќа совети од никој во однос на тоа кој регион од Русија би требало да го посети.
XS
SM
MD
LG