Достапни линкови

Иран ќе и помогне на Боливија во изградба на нуклеарна централа


Претедателот на Боливија, Ево Моралес потврди дека планира да изгради нуклеарна централа со помош на Иран, истакнувајќи дека објектот ќе биде за миротврорни цели. Тој додаде дека Боливија има резерви на ураниум, кои може да ги извезува во останатите земји. Боливија ги подобри односите со Иран откако двете земји го ратификуваа економскиот договор вреден 1,2 милијарди долари. Во договорот се предвидени фондови за развојни проекти и за двете фабрики за цемент.
XS
SM
MD
LG