Достапни линкови

Филипини: Слободата на медиумите предизвик


Амбасадорката на Кралството Холандија во Македонија Симоне Филипини денеска изјави дека не знае што ќе содржи претстојниот извештај на ЕК за напредокот на земјата, но очекува да биде фер и прведен и да ги посочи посочи предизвиците за земјата - реформите во јавната администрација, судството, како и слободата на медиумите како дополнителен предизвик.
Филипни по дебатата за „Човековите права и еднаквоста во ЕУ по Договорот од Лисабон изјави дека минатата година Македонија доби добар Извештај со јасна препорака од ЕК да ги почне преговорите за членство.
„Останува на Европскиот совет да донесе одлука со консензус за стартот на преговорите, а сите знаеме дека едно прашање стои на патот на таа одлука, тоа е спорот за името меѓу Грција и Македонија“, рече амбасадорката Филипини.
XS
SM
MD
LG