Достапни линкови

Подготовки во Хашкиот трибунал за повторно судење на Харадинај


Денеска пред Хашкиот трибунал ќе биде разгледано напредувањето на подготовките за повторено судење на поранешниот командант на ОВК и косовски премиер Рамуш Харадинај и другите двајца обвинети Идриз Баљај и Љах Брахимај. Судењето ќе биде повторено по 6 од 37 точки од првобитното обвинение, кои се однесуваат на злосторствата сторени во летото 1998 година во притвореничкиот логор на ОВК во село Јабланица кај Дечани.
XS
SM
MD
LG