Достапни линкови

Чешката опозиција обезбеди мнозинство во Сенатот


Чешката опозиција победи на изборите на кои се бираше една третина од пратениците во Сенатот, покажуваат првичните резултати. Со тоа опозициските социјалдемократи обезбедија мнозинство во Сенатот, што им овозможува да ги одложат реформите предложени од владејачката централно-десничарска коалиција. Конечните резултати се очекуваат за вечерва.
XS
SM
MD
LG