Достапни линкови

Од денеска нов шеф на ЕУЛЕКС


Францускиот генерал Гзавие Де Марнак од денеска е шеф на мисијата ЕУЛЕКС на Косово. За денеска се предвидени негови средби со вршителот на должноста косовски претседател Јакуп Красниќи и со премиерот Хашим Тачи. Новиот шеф на ЕУЛЕКС како приоритети ги наведе воспоставување на владеењето на правото на северот на Косово и продолжување на борбата против организираниот криминал и корупцијата.
XS
SM
MD
LG