Достапни линкови

Кина со осуда на Нобеловиот Комитет за наградата за мир за Ксиобао


Кина денеска ја осуди одлуката на Нобеловиот Комитет наградата за мир да му биде дадена на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо. За Пекинг оваа награда треба да го промовира меѓународното пријателство, а Ксиобао бил криминалец. Сопругата на Ксиобао, пак изразувајки одушевеност од одлуката на Нобеловиот Комитет во Осло им се заблагодари на сите за подршката и номинацијата и апелираше до киенските власти да го пуштат од затвор.
XS
SM
MD
LG