Достапни линкови

Израел и САД со договор за борбени авиони


Израел го потпиша договорот вреден две милијарди и 750 милиони долари со Соединетите држави за купување на 20 борбени авиони од типот Еф 35. Израелскиот амбасадор во Вашингтон Мајкл Орен изјави дека ова ќе ја зголеми израелската способност да се брани од разните закани на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG