Достапни линкови

Одложено првото цивилно судење за притвореник од Гвантанамо Беј


Одложено е првото судење пред цивилен суд во САД за поранешен затвореник од Гвантанамо Беј. Судот во Њујорк не го прифати клучниот сведок на обвинителството, поради тоа што неговата изјава може да е дадена под принуда од ЦИА.
Танзаниецот Ахмед Халфан Гаилани е обвинет дека одиграл клучна улога во нападите врз американските амбасади во Кенија и во Танзанија во 1998 година, кога загинаа 224 луѓе.
Гаилани е единствен притвореник од Гвантанамо Беј на кој му се суди во цивилен суд. Другите ќе бидат судени од воена комисија.
XS
SM
MD
LG