Достапни линкови

Бергант - Решение за името за членство во НАТО и преговори со ЕУ


Словенија посакува во следните недели да дојде до решение на долгогодишниот грчко-македонски спор за името - единствена политичка пречка за Македонија во ноември годинава на Самитот на НАТО во Лисабон да ја добие поканата за полноправно членство во Северноатлантскиот сојуз. Во тој случај, Македонија би добила и датум за почеток на пристапните преговори на декемвриското заседание на Европскиот совет во Брисел.
Ова денеска го изјави словенечкиот амбасадор во земјава Алан Бергант.
XS
SM
MD
LG