Достапни линкови

Добитници на Нобеловата награда за физика


Добитници на Нобеловата награда за физика се Андре Геим и Константин Новоселов, објави денеска во Стокхолм шведската Кралска академија на науките. Станува збор за научници родени во Русија, а кои работеле во Британија на експерименти во врска со дводимензионалниот материјал графен, што е еден вид на јаглерод.
XS
SM
MD
LG