Достапни линкови

Убиени германци во американски напад во Пакистан


Пакистанските безбедносни служби соопштија дека во напад извршен со американско беспилатно летало во Пакистан биле убиени осуммина милитанти, меѓу кои и петмина германски државјани со турско или арапско потекло. Нападот бил извршен врз едно село во Северен Вазиристан, кој се граничи со Авганистан и за кој се верува дека е засолниште на милитантите поврзани со талибанците и со Ал Каеда. Во изминативе денови Соединетите држави и неколку други европски земји издадоа предупредување до нивните граѓани за можни терористички напади во Европа. Американските разузнавачки служби соопштија дека нападите биле поврзани со милитанти во Пакистан.
XS
SM
MD
LG