Достапни линкови

Пронајдени пет тела на загинати рудари од експлозија на гас во мај


Пронајдени се уште пет тела на загинати рудари во поплавените ходници на рудникот за јаглен Распадскаја во Сибир.
Во експлозија на гас во рудникот во мај загинаа 68 рудари, а 20 се водат како исчезнати.
Распадскаја е најголем подземен рудник за јаглен во Русија.
Експлозијата на метан во мај е најголемата рударска несреќа во Русија по распадот на Советскиот Сојуз.
XS
SM
MD
LG