Достапни линкови

Пакистан се буни против НАТО нападите на негова територија


Пакистан ги критикуваше последните НАТО воздушни напади на негова територија, оценувајки дека станува збор за нарушување на територијалниот суверенитет. Пакистанското министертво за надворешни работи соопшти дека мандатот на странските сили во Авганистан завршува на авганистанската граница. Според некои медиуми, НАТО само во септември извршил 20-тина напад врз позиции на милтанти во Пакистан, а во акцијата во саботата биле убиени 50 милитанти.
XS
SM
MD
LG