Достапни линкови

6 години затвор за иранска активистка за човекови права


Иранската активистка за човекови права Шива Назар Ахари денеска е осудена на 6 години затвор и 74 удари со стап или 400 долари за антидржавен заговор. Таа е дел од иранската опозиција. Нејзиниот адвокат изјави дека пресудата нема правна основа и најави жалба.
XS
SM
MD
LG