Достапни линкови

Тачи - Нема разговори за северно Косово со Белград


Премиерот на Косово Хашим Тачи ја отфрли секоја можност проблемите на северниот дел во Косово да бидат тема на идните разговори меѓу Белград и Приштина. Тој нагласува дека проблемот во тој дел на земјата е „внатрешно прашање“ на Косово.
По дипломатските повици дека Косово и Србија треба да разговараат за „отворените проблеми на теренот“, Тачи рече дека „теренот подразбира балканскиот регион и неговата интеграција во ЕУ“.
XS
SM
MD
LG