Достапни линкови

Штетите од пожарите 300 милијарди долари


Руските еколози денеска процениле дека штетите од пожарите во Русија се најмалку 300 милијарди долари. Директорот на центарот за зачувување на природата Алексеј Зименко изјави дека штетите ќе достигнат до 25 илјади долари од хектар, а во огнената стихија се уништени 12 милиони хектари. Тој изјавил дека во проценките од штетите не се вклучни штети по екосистемот и животните.
XS
SM
MD
LG