Достапни линкови

Борби во Могадишу - Сомалија, 20 загинати цивили


Најмалку 20 сомалиски цивили се убиени, а десетици се ранети во борбите меѓу исламските бунтовници и владините сили во главниот град Могадишу. Борбите избувнале откако исламистите на Ал Шабааб нападнале армиски бараки во неколку делови на градот. Оваа група е поврзана со Ал Каеда и се бори против про западната влада на Сомалија, која ја штитат 6 илјади мировници на Африканската Унија.
XS
SM
MD
LG