Достапни линкови

Асоцијациите на медиуми загрижени за украинскиот уредник


Од меѓународниот прес институт денеска изразија загриженост за исчезнувањето на украинскиот уредник Васил Климентјев кој е исчезнат од 11 август. Од украинската организација за слободни медиумите исто така се загрижени и велат дека можеби уредникот е мртов, затоа што неговиот телефон е пронајден на еден брод во регионот на Харков. Климентјев е уредник на неделникот „Новиј Стил“ кој се занимава со истражувачко новинарство и случаи поврзани со корупцијата во регионот на Харков. Украинскиот претседател Виктор Јанукович минатата недела изјави дека тој лично ќе го надгледува текот на истрагата за исчезнувањето на уредникот.
XS
SM
MD
LG