Достапни линкови

Кина - рестрикции за смртната казна


Кина ја разгледува можноста од укинување на смртната казна за некои видови економски криминал. Според Ксинхуа, се предлага укинување на најстрогата казна за 13 кривични дела, од вкупната листа од 68 за кои е предвидена смртна казна. Според Амнести Интернешнел, секоја година во Кина се извршуваат илјадници смртни казни.
XS
SM
MD
LG