Достапни линкови

Вонредна состојба во Боливија, поради пожари


Боливиските власти прогласија вонредна сосотојба поради шумските пожари, кои се шират во земјата. Околу 1,5 милиони хектари и повеќе од 60 куќи биле уништени во пожарите. Натешка е состојбата во регионот на Амазон и на истокот од државата на границата со Бразил. Голем број на летови се одложени поради чадот. Официјалните власти велат дека опасноста од огнената стихија им се заканува на многу села, мали градови и на парковите.


XS
SM
MD
LG