Достапни линкови

Во Москва смог 6 пати над дозволеното ниво


Чадот и смогот предизвикани од шумските пожари во Русија допринеле воздухот во Москва да биде 6 пати позагаден од дозволеното ниво, соопштуваат здраствените власти. Смогот ги натера жителите на Москва да носат заштитни маска. И авиокомпаниите се соочуваат со проблеми поради намалената видливост од чадот, па некои ги откажуваат или пренасочуваат своите летови. Од министерството за итни случаи соопштуваат дека во целата земја горат повеќе од 600 пожари.
XS
SM
MD
LG