Достапни линкови

Поздравено присуството на Американците на поменот во Хирошима


Јапонците кои ги преживеале нападите во Хирошима и Нагасаки денеска ја поздравиле одлуката на одбележувањето на 65 годишнината од нападите да присуствуваат и американски преставници. На церемонијата во Нагасаки која ќе се одржи во петок ќе присуствува американскиот амбасадот во Јапонија, тој ќе положи венец, но нема да држи говор. Соедниетите држави никогаш не се извинија за атомските напади на Хирошима и Нагасаки. На одбележувањето на настанот ќе присуствуваат претседателите на Франција и на Велика Британија , кои беа сојузници на САД за време на Втората светска војна, а ќе присуствува и генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG