Достапни линкови

Италија усвои план за штедење


Италијанскиот парламент денеска усвои план за штедење кој го предложи владата на премиерот Силвио Берлускони. Планот предвидува да се заштедат 25 милијарди евра. За планот гласале 321 пратеник а 270 биле против. Планот предвидува во наредните 3 години да им бидат замрзнати платите на функционерите , да им се намали буџетот на министерствата за 10 проценти , и да се намалат трошоците за службени патувања на политичарите. Владата планира јавниот дефицит во 2012-та да изнесува 2, 7 проценти од бруто домашниот производ . Во 2009-та тој изнесуваше 5,3 проценти.
XS
SM
MD
LG