Достапни линкови

Фратини:ЕУ нема да ја условува Србија со признавање на Косово


Ниту по објавувањето на мислењето на Меѓународниот суд на правдата, признавањето на незавиноста на Косово не може да и се постави на Србија како услов за членство во ЕУ, изјави денеска во Брисел шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини. Тој изјави дека на Србија не може да и се даваат нови предуслови како признавањето на Косово , бидејќи има и држави кои се членки на ЕУ а ја немаат признаено независноста на Косово. Фратини изјавил дека сега Србија и Косово треба да започнат „искрен и јасен дијалог“ за се, освен за статусот.
XS
SM
MD
LG